Grafika pomogła - wystawa plakatów i druków

W niedzielę 2 czerwca o godz. 13.00 zapraszamy do Pałacyku Kasyno na wystawę plakatów i druków - "Grafika pomogła. Wygrane wybory  4 czerwca 1989 roku" oraz wykład multimedialny Jerzego Brukwickiego poświęcony kampanii wyborczej strony solidarnościowej przed wyborami 1989 r. Wstęp wolny. 

4 czerwca 1989 to jeden z najważniejszych dni w najnowszych dziejach Polski, dzień najistotniejszych wyborów parlamentarnych po II wojnie światowej. Głos narodu zdecydował, że Polska odzyskała wolność. Poprzedziła je niespotykana dotąd, trwająca zaledwie dwa miesiące, kampania wyborcza strony obywatelskiej, społeczeństwa związanego z etosem "Solidarności". 

Plakaty i afisze rozklejane na murach i płotach, przystankach i w podziemnych przejściach, ulotki i druki rozdawane prawie wszędzie, transparenty rozwieszane w wielu miejscach odegrały znaczącą rolę w ich przebiegu, w odniesionym sukcesie opozycji demokratycznej. Informowały, przekonywały, zachęcały do udziału w tych szczególnych, historycznych wyborach, pomagały w procesie głosowania. Wzbudzały emocje, rodziły nadzieję na życie w prawdzie, niezależności. 

Formę i strukturę graficzną Komitetów Obywatelskich konkretyzował znak graficzny "Solidarności". Wyróżniała się różnorodnością wizualnych interpretacji wyborczych idei, haseł, komunikatów. Tworzyły ją znaki i symbole, litery i cyfry; ich kolorystyka, prosty i lapidarny kształt, zwięzłość i wyrazistość przekazu. Powstawała spontanicznie, pospiesznie. Na apel podziemnego Związku Polskich Artystów Plastyków oraz z własnej woli i inicjatywy projektowało ją kilkudziesięciu artystów, m.in. Anna Huskowska, Sławomir Bagiński, Jan Bokiewicz, Andrzej Budek, Maciej Buszewicz, Krzysztof Racinowski, Rafał Strent, Maurycy Stryjecki.

Plakaty i ulotki Komitetów Obywatelskich spotkać można było na każdym kroku. Przy braku dostępu opozycji do publicznych mediów grały główną rolę informacyjną i propagandową. Przechodniów zaskakiwały i zatrzymywały w codziennej bieganinie plakaty z "drużyną Wałęsy". Każdy ze startujących w wyborach kandydatów Komitetu Obywatelskiego mógł zrobić wspólne zdjęcie z Lechem Wałęsą, które umieszczane było na typograficznym afiszu z logiem "Solidarności" i napisem: "Głosuj na … kandydata do Sejmu / Senatu. Lech Wałęsa" (autorami zdjęć byli Erazm Ciołek, Maciej Jarosław Goliszewski).    
 Pod koniec kampanii pojawiły się również wzbudzające ciekawość, wydrukowane we Francji, plakaty fotograficzne z tłumem demonstrujących ludzi z hasłem "Głosuj z nami",  z dwójką maleńkich, śpiących dzieci, zatytułowany "… aby jutro były z nas dumne / Głosujcie 4 czerwca!", autorstwa Anny Król, Jacka Marczewskiego i Juliusza Sokołowskiego. Do najpopularniejszych, głęboko zapadających w pamięć, należały trzy druki: plakat Henryka Tomaszewskiego, współtwórcy polskiej szkoły plakatu, "Żeby POLSKA była POLSKĄ / 2 + 2 musi być zawsze cztery", Andrzeja Budka "0% 35% 100%" oraz Tomasza Sarneckiego "W samo południe / 4 czerwca 1989". Niewielki, biało-czerwony plakat Andrzeja Budka znakomicie komentował sens i kwintesencję aktualnych wyborów - tworzenie nowej sytuacji społecznej i politycznej, a dzieło Tomasza Sarneckiego urzekało inteligentnie wymyśloną sytuacją, kiedy to Gary Cooper - bohater legendarnego westernu "W samo południe" - dzielny szeryf z determinacją kroczy na potyczkę z bandą kowbojów, uzbrojony w znaczek "Solidarności" i kartkę "Wybory" zastępującą rewolwer, aby wygrać batalię w słusznej sprawie. Wszystkie one zwracały uwagę przechodniów i obserwatorów, skłaniały do refleksji, zachęcały i mobilizowały do skutecznego udziału w wyborach.

fot. CKiIO

Zobacz także
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049