Białogłosy

Najbliższe spotkanie z Białogłosami w niedzielę 13 maja. 

Miejsce: ul. Lilpopa 18

Termin: niedziela godz. 10.00-15.00 (1 x w miesiącu: 18.02, 18.03, 15.04, 13.05, 17.06)

Opłata: 30 PLN za zajęcia 

Zapisy: [email protected]; 22 758 94 41

Warsztaty prowadzi: Elżbieta Rojek - aktorka, wokalistka, animatorka kultury. Od 1986 roku związana z Orkiestrą Mikołaja, eksploruje łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Później aktorka Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W 2002 roku wspólnie z Dorotą Porowską założyła projekt taneczny bazujący na ikonografii starogreckiej. W 2005 roku powołała Stowarzyszenie Teatralne Chorea, współpracuje również z Uniwersytetem J.J. Lipskiego w Teremiskach założonym przez Danutę i Jacka Kuroniów oraz Stowarzyszeniem Dla Ziemi, które prowadzi działania adresowane do uchodźców, zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Celem głównym następnej edycji warsztatu Białogłosy - kontynuacja jest dalsze poznawanie i zgłebianie pieśni pochodzących z kręgu pieśni tradycyjnych naszych "sąsiadów dalekich i bliskich" oraz dążenie do prezentacji jak największej części materiału. Praca przebiegać więc będzie dwutorowo. Dalej poznawać będziemy nowe pieśni, począwszy od pieśni polskich z różnych regionów i polskich mniejszości narodowych (pieśni łemkowskie, bojkowskie, romskie, żydowskie) idąc dalej, przez Ukrainę (między innymi pieśni Hucułów), poprzez Bałkany (pieśni serbskie, greckie, macedońskie, bułgarskie, tureckie, albańskie) dalej przez Kaukaz (pieśni gruzińskie, ormiańskie, czeczeńskie) przez Cypr do Iranu, ale też nastawimy się na szlifowanie warsztatu prezentacji wypracowanego materiału w postaci bardziej rozbudowanego koncertu dopracowanych i zaaranżowanych pieśni. W tej edycji sięgniemy także do sztuki improwizacji. Każda z uczestniczek oraz każdy z uczestników "otrzyma swoją pieśń", czyli pieśń, którą się opiekuje i potrafi poprowadzić.

Warsztaty służą rozwijaniu naturalnych możliwości wokalnych uczestniczek i uczestników. Oparte są na nauce swobodnego operowania głosem oraz poznawaniu technik wokalnych mogących pomóc w wykonaniu pieśni z różnych kręgów kulturowych. Ideą warsztatu jest odkrywanie przez uczestników różnorodnych możliwości głosowych oraz nabywanie umiejętności śpiewu solo i w grupie. Pomimo tego, iż warsztat jest kontynuacją, nie jest wymagana umiejętność śpiewania i doświadczenie w śpiewie, ale cierpliwość, systematryczność i otwartość.

Warsztat obejmuje poznawanie podstawowych ćwiczeń i technik oddechowych, uruchamianie rezonatorów, pracę nad barwą głosu, nad fenomenami głosowymi oraz ozdobnikami. Budowanie współbrzmień harmonicznych, pracę z półtonami, rozumienie wielogłosu a także naukę pieśni polifonicznych. Warsztaty obejmują też ćwiczenia muzyczno-rytmiczne, mogące pomóc w wypracowaniu umiejętności rozpoznawania i utrzymania pulsu grupy. Dzięki pracy nad jednoczesnym używaniem głosu i pracy z ciałem/gestem dążymy do uruchomienia muzyczności całego ciała. Po zakończeniu całego cyklu warsztatu uczestniczki i uczestnicy utrwalą pieśni poznane do tej pory oraz poznają nowe pieśni, które będą mogli samodzielnie wykonać zarówno indywidualnie jak i grupowo.

Każda sesja warsztatowa zaczyna się od rozgrzewki (wychodząc z założenia, że całe nasze ciało, a nie tylko krtań jest zaangażowane w wydobywanie głosu), potem przechodzimy do ćwiczeń oddechowych, pracujemy nad rytmami. Nastepnym krokiem jest nauka świadomego wydobywania dźwięku. Na końcu nauka pieśni wraz z technikami głosowymi.

W programie warsztatu do tej pory znalazło się kilkadziesiąt różnorodnych pieśni popularnych a także pochodzących ze zbiorów prowadzącej.

Każde spotkanie podzielone jest na pięć bloków:

Rozgrzewka - seria ćwiczeń pobudzajacych i uruchamiających ciało.

Oddech - seria ćwiczeń oddechowych, pomagajacych wyrobić prawidłowy oddech oraz służących podparciu przepony.

Rytm - seria ćwiczeń rytmicznych, zwiazanych każdorazowo z tematem spotkania, np przy okazji spotkania z pieśniami bałkańskimi - rytmy nieparzyste, pomagajacych utrzymywać "puls" pieśni.

Dźwięk - seria ćwiczeń głosowych, praca nad wydobyciem prawidłowego dźwięku.

Pieśń - nauka pięciu pieśni z kręgu kulturowego, który jest tematem spotkania.

Sześć spotkań w programie kontynuacji pozwolą na kontynuację oraz dodawanie nowych oraz dopracowanie i zaaranżowanie już znanych pieśni w blokach:

Pieśni polskie

Pieśni polskich mniejszości etnicznych i narodowych

Pieśni ukraińskie

Pieśni bałkańskie

Pieśni z Kaukazu

Pieśni z Cypru i Iranu

oraz przygotowanie podsumowania etapu pracy także w postaci mini śpiewnika oraz rozbudowanego koncertu z towarzyszeniem instrumentu - harmonium indyjskiego

fot. Barbara Potkańska

Zobacz także
p w ś c p s n
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Godziny pracy biura:

Pon. - Pt.  10.00 – 18.00
Sob. - Nd.  w czasie imprez

ul. Lilpopa 18, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 729 13 84,
fax 22 729 13 84 wew. 33
e-mail: [email protected]

oraz

ul. Świerkowa 1, 05-807 Podkowa Leśna
Tel.: 22 758 94 41

Nr konta: 47124063481111001021847049